Czy cukier trzcinowy jest zdrowszy od cukru białego? W jakich godzinach można jeść owoce? Czy ostre przyprawy wywołują wrzody żołądka? Zobacz najczęściej występujące mity dietetyczne, z którymi rozprawiają się studenci dietetyki z dr Agatą Jańczy z Zakładu Towaroznawstwa Żywności.
Woda z cytryną poprawia metabolizm
Dodatek cytryny do wody na pewno poprawia jej walory smakowe, więc jeśli dzięki temu wypijasz więcej płynów, nie rezygnuj z tego, ponieważ prawidłowe nawodnienie jest bardzo ważne. Nie należy jednak przypisywać cytrynie cudownych właściwości odchudzających, ponieważ nic nie zastąpi ujemnego bilansu kalorycznego i odpowiedniej dawki aktywności fizycznej, potrzebnych do utraty wagi. Spożywając duże ilości wody z cytryną należy również pamiętać, że może ona uszkadzać szkliwo naszych zębów.
Musisz zrobić detoks
Za oczyszczanie naszego organizmu z toksyn odpowiadają wątroba, nerki i płuca, które w zdrowym, prawidłowo funkcjonującym organizmie nie potrzebują zewnętrznego wsparcia w postaci diety sokowej/warzywnej. Diety takie są przeważnie skrajnie nisko kaloryczne, przez co, po ich zakończeniu bardzo łatwo o tak zwany efekt jo-jo.
Musisz stosować diety odkwaszające
Krew ma PH lekko zasadowe, mieści się ono w zakresie 7,35-7,45. W organizmie ludzkim działają silne mechanizmy kompensacyjne, które zapobiegają powstawaniu kwasicy czy zasadowicy. Do zmian w równowadze kwasowo-zasadowej dochodzi właściwie wyłącznie w wyniku ciężkich chorób.
Ziemniaki tuczą
W 100 g gotowanych ziemniaków znajduję się około 70 kcal, dlatego są produktem niskokalorycznym. Uważa się je za produkt tuczący, ponieważ bardzo często są podawane z kalorycznymi dodatkami, takimi jak sosy, śmietana czy masło oraz dlatego, że przygotowuje się z nich kaloryczne przekąski o dużej zawartości tłuszczu, np. frytki lub chipsy.
Cukier trzcinowy jest zdrowszy od cukru białego
Zarówno cukier biały, jak i trzcinowy to sacharoza. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że cukier trzcinowy nie podlega procesowi rafinacji, w związku z czym zawiera naturalnie występującą melasę, która jest źródłem niewielkiej ilości makroelementów, przy wysokiej energetyczności. Powinniśmy więc pamiętać o ograniczeniu dodatku cukru do żywności i nie traktować go jako źródła składników odżywczych.
Kawa wypłukuje magnez
Owszem, kawa wypłukuje magnez, ale również go dostarcza, więc ostateczny bilans jest dodatni. Należy jednak pamiętać, że nie jest to dobre źródło tego makroelementu.
Owoce można jeść tylko do 16.00
Owoce warto spożywać w pierwszej części dnia ze względu na zawartość cukrów prostych, które mogą fermentować, ale jeśli nie czuje się dyskomfortu trawiennego nie ma przeciwwskazań do spożywania owoców w drugiej części dnia. Nie spowodują one przyrostu masy ciała, jeśli zachowany zostanie odpowiedni bilans kaloryczny.
Głodówki to dobry sposób na odchudzanie
Diety o skrajnie niskiej podaży kalorii nie są odpowiednim sposobem na utratę masy ciała. Spowalniają metabolizm, co w konsekwencji prowadzić będzie do efektu jo-jo. Mogą uszkadzać układ nerwowy, powodują zmęczenie, rozdrażnienie oraz zaburzenia hormonalne, a także mogą przyczyniać się do wystąpienia zaburzeń odżywiania.
Jedzenie po 18:00 tuczy
To nie godzina jedzenia jest odpowiedzialna za to, że zwiększa się masa naszego ciała, a dodatni bilans kaloryczny w ciągu całego dnia. Dla dobrego jakościowo snu warto spożywać kolację na 2-3 przed położeniem się spać. Pozwoli to uniknąć głodu, rozdrażnienia i nocnego podjadania.
Dieta bezglutenowa jest najzdrowsza, dla wszystkich
Eliminacja glutenu z diety ma zastosowanie tylko jeśli cierpimy na celiakię lub nietolerancję glutenu lub gdy zauważymy nadwrażliwość na gluten. Dla osób zdrowych dieta zawierająca gluten jest jak najbardziej odpowiednia. Co więcej wykluczenie produktów zawierających gluten, czyli produktów mącznych, może doprowadzić do niedoborów witamin: D, K, B1, B12, a także kwasu foliowego, żelaza, magnezu, cynku i wapnia.
Jedzenie z mikrofalówki jest niezdrowe
Kuchenki mikrofalowe emitują fale niejonizujące, które poprzez zastosowanie metalowych osłon i ekranu nie opuszczają jej wnętrza, w związku z tym nie stwarzają zagrożenia. Podgrzewanie jedzenia w mikrofali prowadzi do obniżenia ilości składników odżywczych, ale inne sposoby obróbki termicznej również negatywnie oddziaływają na ich poziom w żywności. Należy jednak zwrócić uwagę, aby używać naczyń i pojemników przystosowanych do użytkowania w mikrofali.
Cytrusy są najlepszym źródłem witaminy C
Cytrusy nie są najlepszym źródłem witaminy C. Dużo więcej tej witaminy znajdziemy w owocach dzikiej róży, papryce czy czarnej porzeczce.
Szpinak jest bardzo dobrym źródłem żelaza
Przekonanie że szpinak jest produktem bardzo bogatym w żelazo wynika z błędu w obliczeniach. Początkowo sądzono że w 100 g zawiera on 38 mg żelaza. Okazało się, że wynika to ze źle postawionego przecinka i tak naprawdę zawiera tylko 3,8 mg żelaza. Pod względem ilości żelaza wypada nieźle, natomiast jest ono słabo przyswajalne ponieważ w szpinaku występuje w formie niehemowej.
Jesteś w ciąży? Jedz za dwoje!
W okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze, w tym zapotrzebowanie kaloryczne. Jednak potrzeby rozwijającego się płodu nie są tak duże jak może się wydawać. Ciąża nie może być usprawiedliwieniem dla spożywania dużych ilości słodyczy i żywności typu fast-food. Wręcz przeciwnie, dieta w tym czasie powinna być różnorodna i oparta o produkty niskoprzetworzone. W pierwszym trymestrze, zapotrzebowanie właściwie pozostaje na tym samym poziomie i matka nie musi jeść więcej. W II trymestrze zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta o 360 kcal, a w III o 475 kcal. Są to wartości odpowiadające 1-2 przekąskom lub dodatkowemu posiłkowi.
Produkty dietetyczne nie tuczą
Przyrost masy nie jest spowodowany jedzeniem konkretnych produktów a dodatnim bilansem kalorycznym całej diety. Produkty oznaczone jako “light” czy “zdrowa żywność” mogą być pomocne na diecie, choćby w celu przygotowania mniej kalorycznych wersji tradycyjnych dań, ale nadal zawierają kalorie. Spożywane w nadmiarze powodują przyrost masy tak samo jak produkty konwencjonalne.
Dieta odchudzająca “jedz połowę”
Zdrowe odchudzanie przeprowadza się kreując deficyt kaloryczny na poziomie 300-500 kcal. Jedzenie połowy zwyczajowej porcji może doprowadzić do zbyt dużego deficytu, który doprowadzi do napadów “wilczego” głodu. Taki styl odżywiania najprawdopodobniej skończy się zarzuceniem reżimu dietetycznego, zniechęceniem
i efektem jojo.
Ostre przyprawy wywołują wrzody żołądka
Przyczyną powstawania wrzodów żołądka jest zazwyczaj bakteria Helicobacter pylori. Do innych czynników ryzyka zaliczamy zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków przeciwbólowych, przewlekły stres (powoduje zwiększone wydzielanie kwasu solnego) oraz palenie tytoniu. Spożywanie ostrych przypraw jest niewskazane w przebiegu choroby wrzodowej, ale jej nie wywołuje.
Opracowanie merytoryczne:
• dr Agata Jańczy, Zakład Towaroznawstwa Żywności GUMed• studenci