Dlaczego asertywność w relacjach zawodowych jest ważna?

Bycie asertywnym nie oznacza atakowania lub ignorowania uczuć innych. Oznacza to, że jesteś gotów w sposób sprawiedliwy obronić żywione przez siebie przekonanie – bez atakowania innych.

Albert Ellis

Asertywność – w psychologii umiejętność wyrażania własnego zdania oraz bezpośredniego wyrażania emocji i postaw w granicach nie naruszających praw i psychicznego terytorium innych osób oraz własnych, bez zachowań agresywnych, a także obrona własnych praw w sytuacjach społecznych.


Źródło: Król-Fijewska, M., Trening asertywności, Wyd. 1. Warszawa: Instytut Psychologii Zdrowia i Trzeźwości, Polskie Towarzystwo Psychologiczne, 1993


Zachowanie asertywne, czyli jakie?

Nie chodzi tylko o odmawianie – umiejętność mówienia nie – a również o odpowiednie wyrażanie prośby i zadawanie pytań. Każdy ma prawo do własnego zdania i nie możemy narzucać własnego jako jedynego właściwego. Argumentacja jest kluczem.

Postawa asertywna to również umiejętność odpowiedniego zwracania uwagi. Kiedy jakieś zachowanie ci nie pasuje, nie uogólniaj, powiedz dokładnie, co ci przeszkadza, podaj racjonalne argumenty, zaznacz, co czujesz.

Osoba asertywna potrafi przyjmowąć komplementy lub krytykę. Jeśli nie zgadza się z krytyką – argumentuje dlaczego; za pochwały dziękuje, nie umniejsza swoich osiągnięć.


Źródło: Alberti, R., Emmons, M. (2004). Asertywość. Gdańsk: GWP


Asertywność w pracy i jej korzyści

  1. Łatwiej jest nam tworzyć szczerą i otwartą komunikację.
  2. Tworzymy zdrowe relacje oparte na szacunku i wzajemnym uznaniu wspólnych interesów.
  3. Wiemy, kiedy mamy prawo odmówić prośbie, ale też świadomie pomagamy i dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem.
  4. Umiemy upomnieć się o dobro zarówno swoje, jak i również o dobro współpracownika i firmy.
  5. Budujemy pozytywną atmosferę pracy, wspierającą zaangażowanie i partnerstwo w naszym zespole.

Źródło: Nogalski B. (1998). Kultura organizacyjna. Duch organizacji. Oficyna Wydawnicza Ośrodka Postępu Organizacyjnego, Bydgoszcz


Ćwiczenia na asertywność

Zdarta płyta – jest to ćwiczenie polegające na odegraniu scenki, w której druga osoba kilka razy prosi nas o to samo. Np. o pożyczenie środków finansowych. Za każdym razem musimy jej odmówić, nie zmieniając argumentów.

Słoń – ćwiczenie polega na wyobrażeniu sobie, że jesteśmy powolnym, spokojnym, pewnym siebie i łagodnym słoniem. Mówimy wolniej i spokojnie oddychamy. Jednocześnie dopytujemy rozmówcę o niezrozumiałe kwestie, nie dając się ponieść emocjom.

Jujitsu – polega na ćwiczeniu odmawiania, przy jednoczesnym uznaniu argumentów drugiej osoby. Uczumy się mówienia nie, ale przy poszanowaniu zdania i uczuć innych osób.

Scroll to top