Czy wiesz, że nie wszystko co pozornie wygląda na zdrowe takie faktycznie jest? Sprawdź najczęstsze pułapki dietetyczne, na które wpadamy jako konsumenci.

Płatki śniadanioweCzekoladowe kulki, miodowe oponki, źródło błonnika i witamin. Są to produkty wysoko przetworzone, dosładzane, a na dodatek o niskiej wartości odżywczej.
Płatki FitnessCzęsto mają około 360 kcal w 100 g, a znane czekoladowe kulki mają ich 386 kcal. Różnica jest bardzo niewielka. Tego typu płatki śniadaniowe lepiej zamienić na płatki owsiane np. górskie. Zawierają znacznie mniej kalorii, a są pełnowartościowym posiłkiem, który pozostawia na długo uczucie sytości.
Ciemne pieczywoJeżeli nie jest ciężkie i wilgotne, to z dużym prawdopodobieństwem swój kolor zawdzięcza dodatkowi karmelu.
Wafle ryżoweNiewinna przekąska na mały głód, a to mocno przetworzony produkt zbożowy. Mają mało kcal, ale ich węglowodany szybko uwalniają się do krwi, co powoduje szybki wzrost poziomu glukozy we krwi i równie szybki jej spadek, powodujący kolejne uczucie głodu i napędzające błędne koło wiecznego głodu.
Jogurt 0%Producenci bardzo często usuwając z produktu tłuszcz, zastępują go cukrem, po to, aby produkt wciąż był smaczny, tym samym powodując, że kaloryczność produktu jest porównywalna z jego nieodtłuszczonym odpowiednikiem, a jego jakość, przez to,
 że jest to produkt bardziej przetworzony, spada. Warto pamiętać, że witaminy takie jak: A, D, E i K, wchłaniają się w obecności tłuszczu, więc jego obecność w żywności jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania tych witamin.
Jogurty owocoweWzbogacane są o dodatkowy cukier, a owoce są dodawane w postaci soku zagęszczonego, czyli już gotowego produktu, którego składu nie znamy. Szukajmy jogurtów z dobrym składem np. w popularnych sieciówkach dostępne są jogurty owocowe zawierające 70% przecieru z owoców i 30 % jogurtu.
Owoce w puszkach/konserwy owocoweZawierają bardzo duży dodatek cukru, lepiej ktupić świeże owoce.
Owoce egzotyczneMuszą przebyć długą drogę, często zbierane są niedojrzałe, po to aby nie zdążyły się zepsuć w transporcie, są również pryskane substancjami, które zapobiegają rozwojowi bakterii i grzybów. Stosowanie konserwantów nie dotyczy wyłącznie się wędlin i wysoko przetworzonych produktów.
Soki owocowe z soków zagęszczonychPrzeszły długi proces technologiczny. Soki zagęszczone są pozbawione aromatu i witamin, w celu przywrócenia im właściwości przypominających świeży sok, należy dodać do nich substancje, które zostały utracone. Dodatkowo producent soku nie ma obowiązku podawania składu półproduktu, jakim jest sok zagęszczony, tym samym powodując, że nie wiemy co rzeczywiście jest w składzie kupowanego soku.
SałatkiUwaga na tłuste sosy, zwłaszcza na bazie majonezu. Często okazuje się, że taka sałatka warzywna ma kaloryczność porównywalną do dużego obiadu.
Cukier brązowyZawiera śladowe ilości mikroelementów, ale to wciąż cukier.
Sól HimalajskaPomimo tego, że jest nieoczyszczona, a co za tym idzie zawiera śladowe ilości mikroelementów, wciąż w ponad 99% składa się z NaCl, którego dzienną spożywaną ilość należy ograniczać do 5-6 g (płaska łyżeczka). Słowo klucz, to śladowe ilości innych mikroelementów niż chlorek sodu. Należy również pamiętać, że sól jest składnikiem wielu gotowych produktów, np. chleba, wędlin, warzyw w puszkach.
Orzechy i nasionaCzy jest to dobra przekąska, zdecydowanie lepsza od chipsów, ale należy uważać z ilością. Orzechy są bardzo kaloryczne, cała paczka nie będzie dobrym rozwiązaniem.
Owoce suszoneSuszone owoce bezsprzecznie wygrywają z ciastkami czy batonikami pod względem zawartości witamin, minerałów czy błonnika. Jednak jeśli chodzi o kalorie, to mają ich niewiele mniej niż tradycyjne słodkości. Dla przykładu 7 suszonych moreli ma niemal tyle samo kalorii co 1 baton Mars (210 kcal vs 212 kcal).
Batony niby musliZawierają olej palmowy i dużą ilość cukru.
Masła czekoladowo-orzechowe (Nutella, itp.)57,5 g węglowodanów w 100 g produktu, olej palmowy w składzie
RybyUwaga na smażone w głębokim tłuszczu.
Smakowa woda mineralnaZawiera dużo cukru i sztucznych aromatów.
Producenci wykorzystują nasze zaufanie do nich i zmieniają skład produktu na rzecz obniżenia ceny.Bardzo często dotyczy to czekolad i zamiany tłuszczu kakaowego na olej palmowy, ketchupów, w których zmniejsza się udział pomidorów na rzecz wody, zagęstników, cukru i sztucznych aromatów.  
Oliwa extra virginJeden z najczęściej podrabianych produktów. To nie tyle pułapka dietetyczna, co pułapka producentów żywności, którzy zgodnie z prawem mogą nazwać oliwą extra virgin każdą oliwę, której 5% składu stanowi oliwa będąca rzeczywiście extra virgin.
Super foodsBardzo często egzotyczne produkty, które są super, muszą przebyć długą drogę i bardzo często tracą swoje cenne właściwości, warto poszukać lokalnych super foods, np. orzechy włoskie zamiast orzechów macadamia i siemię lniane zamiast chia.

Opracowanie merytoryczne

• Katedra Żywienia Klinicznego GUMed
Scroll to top